克罗地亚语

Trump i Macron pričali o miru, uskoro kreću razgovori u Rijadu

Došli smo pregovarati samo s američkim kolegama. Glavno je započeti stvarnu normalizaciju odnosa između nas i Washingtona, rekao je Jurij Ušakov

RAZGOVARALI TRUMP I MACRON

Francuski predsjednik Macron objavio je kako je sinoć razgovarao s Donaldom Trumpom i Volodimirom Zelenskim, nakon sastanka europskih čelnika.

  • Tražimo čvrst i trajan mir u Ukrajini. Da bi to postigli, Rusija mora prekinuti svoju agresiju, a to mora biti popraćeno snažnim i vjerodostojnim sigurnosnim jamstvima za Ukrajince. U suprotnom, postoji rizik da će ovaj prekid vatre završiti kao i sporazumi iz Minska. Na tome ćemo raditi zajedno sa svim Europljanima, Amerikancima i Ukrajincima. To je ključ. Uvjereni smo da Europljani moraju bolje, više i zajedno ulagati u svoju sigurnost i obranu – kako za danas tako i za budućnost. U tu svrhu, Europljani žele ubrzati provedbu vlastite agende za suverenitet, sigurnost i konkurentnost. Nastavit će se rad na temelju prijedloga Europske komisije, kako u podršci Ukrajini, tako i u razvoju i ulaganju u našu obranu. Ovaj program, definiran 2022. na Versailleskom summitu, mora se jednostavno provesti. Odluke, akcije, koherentnost. Brzo. Nastavit ću ove rasprave sljedećih dana -napisao je Macron

USKORO KREĆU PREGOVORI

Sastanak ruskih i američkih delegacija trebao bi početi oko 8 sati po našem vremenu.

RAZGOVORI U RIJADU

Jurij Ušakov, savjetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina za vanjsku politiku, rekao je po dolasku u saudijsku prijestolnicu Rijad da će razgovori o Ukrajini biti isključivo bilateralni, izvijestila je ruska državna novinska agencija RIA. “Došli smo pregovarati samo s američkim kolegama. Glavno je započeti stvarnu normalizaciju odnosa između nas i Washingtona”, rekao je Ušakov, a prenosi RIA. “Ovo su bilateralni razgovori, čisto bilateralni. Ne može biti nikakvih trilateralnih razgovora u Rijadu.”

Visoki ruski i američki dužnosnici trebali bi se sastati u utorak u Saudijskoj Arabiji radi razgovora čiji je cilj, prema tvrdnjama Moskve, obnova bilateralnih odnosa, postavljanje temelja za pregovore o Ukrajini i sastak Vladimira Putina i Donalda Trumpa.

Obje su strane, međutim, umanjile značaj očekivanih rezultata u Ukrajini, nakon tri godine gotovo potpunog zamrzavanja njihovih veza zbog rata. Ukrajinci i Europljani strahuju da će ih Washington napustiti, koji bi im iza “leđa” mogao tražiti dogovor s Rusijom, tvrde agencije.

Kremlj će vjerojatno biti spreman raspravljati o sigurnosti na europskom kontinentu u cjelini, nakon što je prethodno pozvao na povlačenje NATO snaga iz istočne Europe danas invaziju na Ukrajinu vidio kao odgovor na egzistencijalnu prijetnju koju vidi od NATO-a.

Sastanak, s kojeg su isključeni Ukrajinci i Europljani, dolazi usred diplomatskih previranja izazvanih prošlotjednim razgovorom Trumpa i Putina, koji je razbio jedinstvo Zapada protiv Moskve.

Europljani su se u ponedjeljak sastali u Parizu kako bi razgovarali o svojoj strategiji, dok je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij stigao u Tursku kako bi se sastao sa svojim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom u utorak i u Saudijskoj Arabiji u srijedu. Posebni izaslanik SAD-a za Ukrajinu Keith Kellogg otputovat će u utorak u Poljsku, a potom u Kijev u četvrtak.

S američke strane, državni tajnik Marco Rubio boravio je u ponedjeljak u Saudijskoj Arabiji gdje ga je primio prijestolonasljednik Mohammed bin Salman.

Prema riječima glasnogovornika ruskog predsjednika Dmitrija Peskova, sastanak u Rijadu “također će biti posvećen pripremi mogućih pregovora o rješenju ukrajinskog sukoba i organiziranju susreta dvojice predsjednika” Putina i Trumpa.

Bliski istok također bi mogao biti na stolu za razgovore, prema šefu ruske diplomacije, u trenutku kada se Rusi i Amerikanci natječu u regiji, a Moskva je vidjela da njeni saveznici Bashar al-Assad u Siriji i Iranu trpe neuspjehe posljednjih mjeseci.

Volodimir Zelenski ponovio je u ponedjeljak da Ukrajina “neće priznati” nijedan sporazum postignut bez njega i izrazio žaljenje što nije bio unaprijed obaviješten o razgovorima u Rijadu.

EU PODIJELJENA

Europski čelnici pozvali su u ponedjeljak na izvanrednom sastanku u Parizu na povećanje potrošnje za obranu, ali su ostali podijeljeni u pogledu slanja mirovnih snaga u Ukrajinu za potporu provedbi mogućeg mirovnog sporazuma. Sastanak je sazvao francuski predsjednik Emmanuel Macron nakon što je američki predsjednik Donald Trump dogovorio bilateralne mirovne pregovore s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini, bez europskih saveznika i Kijeva, koji bi trebali početi u utorak u Saudijskoj Arabiji.

Europski čelnici ostali su zatečeni potezima Trumpove administracije u pogledu Ukrajine, Rusije i europske obrane i moraju se suočiti s realnošću budućnosti s manje američke zaštite. Shvatili su da će morati učiniti više za sigurnost Ukrajine.

Britanski premijer Keir Starmer, koji je uoči sastanka u Parizu rekao da je spreman poslati mirovne snaga u Ukrajinu, u ponedjeljak navečer je rekao da je potrebno američko sigurnosno jamstvo kako bi europske zemlje poslale svoje vojnike u Ukrajinu. Rekao je također da je prerano reći koliko bi britanskih vojnika mogao poslati.

Mirovne snage povećale bi izglede za izravan sukob s Rusijom, a bile bi i teret za europske vojske, čije su se zalihe oružja smanjile zbog naoružavanja Ukrajine i desetljeća relativnog mira. Pitanje je i kako bi neke europske zemlje to platile.

Starmerovo zauzimanje za mirovne snage izazvalo je podjele između sudionika sastanka u Parizu.

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da bez pristanka Ukrajine ne može biti mirovnog sporazuma s Rusijom. Naglasio je također da se bez mirovnog sporazuma ne može govoriti o njemačkoj mirovnoj misiji u Ukrajini.  Rekao je i da europska proračunska pravila ne bi smjela blokirati povećanje potrošnje za obranu preko dva posto BDP-a.

Talijanska premijerka Giorgia Meloni također se usprotivila slanju mirovnih snaga u Ukrajinu, po izvorima iz njezina ureda.

“Bilo je korisno danas razgovarati o raznim hipotezama. Ona koja predviđa slanje europskih vojnika u Ukrajinu izgleda mi najsloženijom i možda najmanje učinkovitom i s tim u vezi izrazila sam dvojbe Italije”, rekla je, po izvorima.

Danska premijerka Mette Frederiksen rekla je da je otvorena za razgovore o slanju vojnika i da Europa mora povećati potporu Ukrajini te potrošnju za vlastitu obranu.

“Rusija sada, nažalost, prijeti cijeloj Europi”, rekla je.

来源:https://www.24sata.hr/news/u-rijadu-se-susrecemo-samo-mi-i-amerikanci-nitko-treci-1033713


参考译文

特朗普和马克龙讨论了和平问题,不久后将在利雅得开始谈判

我们只与美国同行进行谈判。主要目标是启动我们与华盛顿之间关系的真正正常化,尤里·乌沙科夫说道。

特朗普与马克龙通话

法国总统马克龙宣布,昨晚他在与欧洲领导人会晤后,与特朗普和泽连斯基进行了通话。

  • 我们寻求在乌克兰实现强大而持久的和平。为了实现这一目标,俄罗斯必须停止其侵略行为,并且必须为乌克兰人提供强大且可信的安全保障。否则,这次停火可能会像明斯克协议一样结束。我们将与所有欧洲人、美国人和乌克兰人一起努力。这是关键。我们坚信欧洲人必须更好、更多、更团结地投资于自身的安全和防御——无论是现在还是未来。为此,欧洲人希望加快实施其主权、安全和竞争力议程。我们将继续在欧盟委员会的提议基础上开展工作,无论是支持乌克兰,还是发展和投资我们的防御。这个在2022年凡尔赛峰会上定义的议程必须得到实施。决策、行动、一致性。迅速。我将在接下来的几天里继续这些讨论。——马克龙写道

谈判即将开始

俄罗斯和美国代表团的会晤预计将在当地时间8点左右开始。

利雅得会谈

俄罗斯总统普京的外交政策顾问尤里·乌沙科夫在抵达沙特首都利雅得后表示,关于乌克兰的谈判将完全是双边的,俄罗斯国家新闻社RIA报道。“我们只与美国同行进行谈判。主要目标是启动我们与华盛顿之间关系的真正正常化,”乌沙科夫说,RIA引述道。“这是双边会谈,纯粹是双边的。在利雅得不可能有任何三方会谈。”

俄罗斯和美国高级官员预计将于周二在沙特阿拉伯会晤,莫斯科声称,此次会晤的目的是恢复双边关系,为关于乌克兰的谈判奠定基础,并安排普京与特朗普的会面。

然而,双方都淡化了在乌克兰问题上取得预期成果的重要性,过去三年由于战争,双方关系几乎完全冻结。乌克兰人和欧洲人担心华盛顿可能会背弃他们,转而与俄罗斯达成协议,各机构报道。

克里姆林宫可能愿意讨论整个欧洲大陆的安全问题,此前它曾呼吁北约从东欧撤军,并将对乌克兰的入侵视为对北约带来的生存威胁的回应。

此次会晤将乌克兰人和欧洲人排除在外,正值上周特朗普与普京的对话引发外交动荡之后,这一对话打破了西方对莫斯科的团结。

欧洲领导人周一在巴黎会晤,讨论他们的战略,而乌克兰总统泽连斯基则抵达土耳其,周二与土耳其总统埃尔多安会晤,周三将在沙特阿拉伯会晤。美国乌克兰问题特使基思·凯洛格将于周二前往波兰,随后于周四前往基辅。

美国方面,国务卿马可·鲁比奥周一在沙特阿拉伯会见了王储穆罕默德·本·萨勒曼。

俄罗斯总统发言人德米特里·佩斯科夫表示,利雅得会晤“还将致力于准备解决乌克兰冲突的可能谈判,并安排两位总统”普京与特朗普的会面。

中东也可能成为会谈的议题,据俄罗斯外交部长表示,目前俄罗斯和美国在该地区竞争激烈,莫斯科看到其盟友叙利亚的巴沙尔·阿萨德和伊朗在最近几个月遭遇挫折。

泽连斯基周一再次表示,乌克兰“不会承认”任何没有其参与的协议,并对未被提前告知利雅得会谈表示遗憾。

欧盟内部分歧

欧洲领导人周一在巴黎紧急会晤,呼吁增加国防开支,但在是否向乌克兰派遣维和部队以支持可能的和平协议实施方面存在分歧。此次会晤由法国总统马克龙召集,此前美国总统特朗普与俄罗斯达成了双边和平谈判,结束乌克兰战争,没有欧洲盟友和基辅参与,谈判将于周二在沙特阿拉伯开始。

欧洲领导人对特朗普政府在乌克兰、俄罗斯和欧洲防御问题上的举措感到意外,必须面对未来美国保护减少的现实。他们意识到必须为乌克兰的安全做更多。

英国首相基尔·斯塔默在巴黎会晤前表示,他准备向乌克兰派遣维和部队,周一晚间表示,需要美国的安全保障,欧洲国家才能向乌克兰派遣军队。他还表示,现在说可能会派遣多少英国士兵还为时过早。

维和部队可能会增加与俄罗斯直接冲突的风险,并且对欧洲军队来说也是一个负担,由于武装乌克兰和数十年的相对和平,欧洲军队的武器储备已经减少。问题还在于一些欧洲国家如何为此买单。

斯塔默对维和部队的支持在巴黎会晤的参与者中引发了分歧。

德国总理奥拉夫·朔尔茨表示,没有乌克兰的同意,就不可能达成与俄罗斯的和平协议。他还强调,没有和平协议,就不能谈论德国在乌克兰的维和任务。他还表示,欧洲的预算规则不应阻止国防开支超过GDP的2%。

意大利总理乔治亚·梅洛尼也反对向乌克兰派遣维和部队,据其办公室消息来源。

“今天讨论各种假设是有益的。向乌克兰派遣欧洲军队的假设在我看来是最复杂的,可能也是最不有效的,我对此表示意大利的疑虑,”她说,据消息来源。

丹麦首相梅特·弗雷泽里克森表示,她愿意讨论派遣军队,欧洲必须增加对乌克兰的支持和自身的国防开支。

“俄罗斯现在不幸地威胁着整个欧洲,”她说。