(注:音频为机器生成,仅供参考)
W ostatnią niedzielę marca po raz kolejny nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Sezonowe przestawianie zegarków od lat budzi jednak krytykę i jeszcze przed pandemią COVID-19 rozpoczęto prace nad jego likwidacją. Ministerstwo Rozwoju i Technologii właśnie wróciło do tego tematu i zapowiada “przełamanie impasu”. Kiedy możemy spodziewać się likwidacji zmian czasu?
W nocy z 29 na 30 marca przesuniemy zegarki o godzinę do przodu i przejdziemy na czas letni. Kolejna zmiana czasu, tym razem z letniego na zimowy, będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę października. Konieczność przeprowadzenia sezonowych zmian czasu wynika obecnie z regulującej to dyrektywy Unii Europejskiej. Od lat nasilają się jednak głosy, by odejść od tego systemu. W 2018 roku rozpoczęto nawet unijne prace nad likwidacją zmiany czasu wiosną i jesienią, ale wstrzymał je wybuch pandemii koronawirusa.
Do pomysłu wróciły jednak właśnie polskie władze, a Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje “o działaniach, które mają przełamać impas” w tej kwestii.
Ministerstwo chce odejść od zmiany czasu
W przesłanym tvn24.pl oświadczeniu przedstawiciele resortu informują o podjętych w ramach trwającej prezydencji Polski w Radzie UE pracach, mających na celu “nadanie nowego impulsu w negocjacjach dotyczących odejścia od sezonowej zmiany czasu”. “Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk rozmawiał w sprawie wznowienia negocjacji nad dyrektywą (w sprawie odejścia od zmiany czasu – red.) z Komisarzem ds. Zrównoważonego Transportu i Turystyki Apostolosem Tzitzikostasem, w czasie posiedzenia Kolegium Komisarzy z Radą Ministrów w Gdańsku. Przekonał Komisarza, by nie wycofywał dyrektywy z programu prac KE na 2025 rok” – opisuje MRiT i zapowiada “dalsze działania w tym obszarze”.
Kiedy mogą one rzeczywiście doprowadzić do zlikwidowania sezonowych zmian czasu? Na razie nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że nie stanie się to przed 2026 rokiem, do tego obowiązywać będzie bowiem rozporządzenie, w którym określono daty czterech kolejnych zmiany czasu. Mowa o 30 marca i 26 października 2025 roku oraz 29 marca i 25 października roku 2026. Żeby były to ostatnie zmiany czasu w UE, muszą na zmianę przepisów wcześniej zgodzić się wszystkie państwa członkowskie.
Aktualnie w Europie godzin nie zmieniają jedynie mieszkańcy Rosji, Białorusi i Islandii. W Polsce po raz pierwszy czas przesunięto w okresie międzywojennym. Później kilkukrotnie odchodzono i wracano do tego pomysłu. Od 1977 roku czas zmieniany jest w Polsce nieprzerwanie. Pierwotnie przemawiać na korzyść tego miała oszczędność prądu, obecnie argument ten nie jest już jednak aktualny.
Według badania CBOS z marca 2019 roku, ponad trzy czwarte Polaków (78,3 proc.) było przeciwnych zmianie czasu, podczas gdy jedynie 14,2 proc. popierało jej utrzymanie. Większość dorosłych, w przypadku wyboru jednego czasu, preferowałaby czas letni środkowoeuropejski, zwany czasem letnim. Taką opcję wybrało ponad 74 proc. badanych.
参考译文
结束时间变更?波兰发展和技术部希望“打破欧盟僵局”
今年三月的最后一个星期日,波兰将再次从冬令时切换到夏令时。然而,多年来,季节性的时间调整一直受到批评,甚至在COVID-19疫情之前,就已经开始着手废除这一制度。波兰发展和技术部最近重新关注这一议题,并宣布将“打破僵局”。我们何时可以期待时间变更的废除?
在3月29日至30日的夜间,我们将把时钟向前调整一小时,进入夏令时。下一次时间变更,即从夏令时回到冬令时,将在十月的最后一个星期日进行。目前,季节性时间变更是由欧盟的一项指令规定的。然而,近年来,废除这一制度的呼声越来越高。2018年,欧盟甚至开始着手废除春秋两季的时间变更,但这一进程因新冠疫情的爆发而暂停。
然而,波兰政府最近重新提出了这一想法,波兰发展和技术部表示正在采取措施“打破这一问题的僵局”。
波兰发展和技术部希望废除时间变更
在向tvn24.pl发送的声明中,该部门的代表表示,在波兰担任欧盟理事会轮值主席国期间,已经开展了旨在“为废除季节性时间变更的谈判注入新动力”的工作。“发展和技术部长Krzysztof Paszyk在格但斯克举行的欧盟委员会与部长理事会会议上,与负责可持续交通和旅游的专员Apostolos Tzitzikostas讨论了重新启动关于废除时间变更的指令的谈判。他说服专员不要将该指令从2025年欧盟委员会的工作计划中撤出,”发展和技术部描述道,并宣布“将在这一领域采取进一步行动”。
这些行动何时才能真正导致季节性时间变更的废除?目前尚不清楚。唯一确定的是,在2026年之前不会发生,因为现行规定已经确定了接下来四次时间变更的日期,分别是2025年3月30日、10月26日以及2026年3月29日和10月25日。要使其成为欧盟最后一次时间变更,所有成员国必须在此之前同意修改相关法规。
目前,在欧洲,只有俄罗斯、白俄罗斯和冰岛的居民不进行时间变更。在波兰,时间变更首次出现在两次世界大战之间的时期。后来,这一做法多次被废除和恢复。自1977年以来,波兰一直不间断地进行时间变更。最初,这一做法被认为有助于节约电力,但现在这一论点已不再成立。
根据2019年3月CBOS的一项调查,超过四分之三的波兰人(78.3%)反对时间变更,而只有14.2%的人支持维持现状。如果必须选择一个时间,大多数成年人更倾向于中欧夏令时(即夏令时)。超过74%的受访者选择了这一选项。
(注:译文为机器生成,仅供参考)