(注:音频为机器生成,仅供参考)
Ministerka Saková dodáva, že firmy by mohli napríklad transformovať výrobu na takú, ktorá nie je závislá od USA.
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce pre americké clá zvolať mimoriadne rokovanie hospodárskeho výboru Národnej rady (NR) SR, na ktorom si poslanci chcú vypočuť možné riešenia situácie.
„Zvolávame mimoriadny hospodársky výbor, kde by sme sa chceli rozprávať s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas-SD) a ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD) o tom, ako našu ekonomiku spraviť rozmanitejšou a odolnejšou do budúcnosti. Chceli by sme od nich konkrétny plán, ako budú komunikovať s aktérmi v tejto oblasti, či už v automobilovom priemysle, alebo so združeniami malých a stredných podnikateľov,“ spresnil podpredseda PS Ivan Štefunko.
Podľa člena finančného výboru NR SR Júliusa Jakaba (hnutie Slovensko) vláda Roberta Fica (Smer-SD) nevybavila pre Slovensko a slovenskú ekonomiku v USA vôbec nič a rovnako tak pochodil nominant Smeru a eurokomisár Maroš Šefčovič. Z vyjadrení ministerky hospodárstva Sakovej je podľa Jakaba takisto jasné, že nie je na situáciu pripravená. „Ficova vláda okrem drahoty a ožobračovania ľudí teraz zlyháva znova, keď vôbec situáciu nerieši a svojou nepripravenosťou pripraví desaťtisíce ľudí o zamestnanie,“ povedal Jakab.
Firmy môžu transformovať výrobu
Ministerka Saková v súvislosti s clami pripomenula, že eurokomisár Šefčovič už bol dvakrát v USA, aby vyrokoval dohodu o clách, a dúfa, že prezident Donald Trump ešte ich platnosť, podobne ako v prípade Mexika, odloží. Zmeny, ktoré by pomohli slovenským automobilkám, sú však podľa nej najmä v kompetencii samotných spoločností. Tie by mohli pretransformovať výrobu na typy, ktoré nie sú od vývozu do USA až také závislé.
Clá znížia rast hrubého domáceho produktu podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka v nasledujúcich troch rokoch kumulatívne o 1,5 %, čo prinesie stratu miliárd eur v exportoch a výrazný negatívny dosah aj na trh práce v podobe nárastu nezamestnanosti o niekoľko desatín percenta. Poslanec za SaS Marián Viskupič tvrdí, že hoci sa na prvý pohľad javí, že najlogickejšie riešenie by bolo zavedenie odvetných ciel v podobnom rozsahu smerom na USA, v skutočnosti by podľa neho obchodná vojna mala oveľa negatívnejšie dôsledky práve pre Európsku úniu ako pre USA.
参考译文
进步斯洛伐克党因关税问题要求召开特别委员会会议
萨科娃部长补充说,企业可以转型生产不依赖美国市场的产品。
反对党进步斯洛伐克党(PS)就美国关税问题要求召开斯洛伐克国民议会(NR)经济委员会特别会议,议员们希望听取可能的解决方案。”我们要求召开经济委员会特别会议,与经济部长丹妮莎·萨科娃(声音-社会民主党)和财政部长拉迪斯拉夫·卡梅尼茨基(方向-社会民主党)讨论如何使我国经济更加多元化和具备未来韧性。我们希望他们提供具体计划,说明将如何与该领域相关方沟通,无论是汽车行业还是中小型企业协会。”进步斯洛伐克党副主席伊万·什特丰科详细说明。
据国民议会金融委员会成员尤利乌斯·雅卡布(斯洛伐克运动党)表示,罗伯特·菲佐(方向-社会民主党)政府在美国为斯洛伐克和经济一事无成,同样失职的还有方向党提名的欧盟专员马罗什·谢夫乔维奇。雅卡布认为,从经济部长萨科娃的声明中也可以明显看出,她对当前形势毫无准备。”菲佐政府除了导致物价高涨和民众贫困外,现在再次失职,完全没有解决当前问题,其毫无准备将使数万人失去工作。”雅卡布说。
企业可转型生产
萨科娃部长在谈到关税问题时提醒,欧盟专员谢夫乔维奇已两次前往美国就关税协议进行谈判,她希望唐纳德·特朗普总统能像对待墨西哥那样推迟关税实施。但她表示,能帮助斯洛伐克汽车企业的变化主要在于企业自身。这些企业可以将生产转型为不那么依赖美国出口的类型。
斯洛伐克储蓄银行分析师马泰·霍尔尼亚克表示,关税将在未来三年内累计降低国内生产总值增长1.5%,导致数十亿欧元的出口损失,并对就业市场产生显著的负面影响,失业率将上升零点几个百分点。自由与团结党议员马里安·维斯库皮奇认为,虽然乍一看最合理的解决方案似乎是对美国实施类似规模的报复性关税,但实际上贸易战对欧盟的负面影响将远大于对美国的影响。
(注:译文为机器生成,仅供参考)