斯洛伐克语

Astronómovia objavili rýchlo sa rozpadávajúcu planétu, zanecháva chvost ako obrovská kométa

BOSTON. Astronómovia objavili rýchlo sa rozpadávajúcu planétu, ktorej trosky za ňou vytvárajú obrovský chvost podobný kométe.

Informuje o tom vedecký žurnál Astrophysical Journal Letters a portál Phys.org.

Rozpadávajúca sa planéta BD+05 4868 Ab obieha okolo hviezdy BD+05 4868 A vzdialenej približne 140 svetelných rokov od Zeme. Jej hmotnosť je zhruba medzi Mesiacom a planétou Merkúr (1,23 až 5,53 percenta hmotnosti Zeme).

Planéta obieha extrémne blízko svojej hviezdy, jeden obeh jej trvá 30,5 hodiny (Merkúr obehne okolo Slnka za 88 dní). Spolu s nízkou hmotnosťou to je dôvodom jej rozpadu.

Teplota na povrchu dosahuje približne 1600 stupňov Celzia a roztavené horniny na povrchu sa postupne odparujú do vesmíru. Tam tuhnú a vytvárajú masívny chvost podobný chvostu komét.

Vedecký tím z rôznych inštitúcií viedli výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a planétu objavili pomocou satelitu TESS amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA). Monitorovali najbližšie hviezdy a pátrali po exoplanétach.

Dôkazom obehu exoplanéty okolo hviezdy sú periodické poklesy jasu hviezdy. Zvyčajne ide o malý krátky prepad jasu hviezdy, v tomto prípade však návrat na pôvodnú hodnotu jasu trval omnoho dlhšie, čo naznačovalo veľký chvost tvorený troskami.

„Rozmery chvosta sú obrovské, tiahne sa až do vzdialenosti deviatich miliónov kilometrov alebo približne do polovice obežnej dráhy planéty,“ uvádza doktorand Marc Hon z MIT.

Planéta sa rozpadá veľkou rýchlosťou a počas jedného obehu stráca množstvo materiálu aký v pozemských podmienkach tvorí Mount Everest. Pri tejto rýchlosti rozpadu sa podľa autorov štúdie úplne rozpadne do jedného alebo dvoch miliónov rokov.

„Mali sme šťastie, že sme tú planétu našli presne v čase, keď mizne. Je to akoby už dodýchavala,“ ozrejmil Avi Shporer z vedeckej kancelárie satelitu TESS.

„Niekedy s jedlom rastie chuť, preto sa teraz snažíme spustiť hľadanie po presne tomto druhom objektov. Sú zvláštne a tvar signálu sa časom mení, čo je vec, ktorá sa hľadá ťažko. Napriek tomu na tom aktívne pracujeme,“ dodáva Shporer.

来源:https://tech.sme.sk/c/23481594/astronomovia-objavili-rychlo-sa-rozpadavajucu-planetu-zanechava-chvost-ako-obrovska-kometa.html


参考译文

天文学学家发现了一颗正在快速解体、留下彗星般巨大尾迹的行星

波士顿 – 天文学家发现了一颗正在快速解体的行星,其碎片在轨道上形成了彗星般的巨大尾迹。这一发现由《天体物理学杂志通讯》和科学门户网站Phys.org共同报道。

这颗名为BD+05 4868 Ab的濒死行星围绕恒星BD+05 4868 A运行,距离地球约140光年。其质量介于月球和水星之间(约为地球质量的1.23%至5.53%)。由于轨道极度靠近母恒星(公转周期仅30.5小时,相比之下水星绕太阳需88天),加之质量较低,导致其持续瓦解。

行星表面温度高达约1600摄氏度,熔融岩石不断蒸发至太空后凝固,形成了长达900万公里的巨型尘埃尾——相当于其轨道半径的一半。”尾迹规模极其庞大,”麻省理工学院(MIT)博士生Marc Hon指出。据测算,该行星每公转一周就会丢失相当于地球珠穆朗玛峰质量的物质,按此速率将在100至200万年内彻底消亡。

研究团队通过NASA凌日系外行星勘测卫星(TESS)发现该天体。TESS科学办公室成员Avi Shporer比喻:”我们幸运地捕捉到了它’临终喘息’的瞬间。”目前科学家正尝试针对此类特殊天体展开专项搜索,尽管其信号形态会随时间变化而难以追踪。