捷克语

Ostravská zoo musela utratit samici lva indického

Smutná zpráva přišla z ostravské zoologické zahrady. Chovatelé zde museli utratit osmnáctiletou samici lva indického. Důvodem byl její vysoký věk a stále se zhoršující zdravotní stav. V zoo tak zůstal osamocen dvanáctiletý samec, ale zahrada už jedná o dovozu nové lvice.

Chov lvů indických je pro zoologické zahrady stále výzvou. Zoo Ostrava chová tyto kočkovité šelmy od roku 2005, ale zatím se zde nepodařilo odchovat mláďata. Samice, kterou museli utratit, zde žila dlouhých čtrnáct let.

„Dovezena k nám byla v roce 2011 z nizozemské Zoo Rotterdam a utvořila pár s tehdejším samcem. Lvi se pravidelně pářili a samice dokonce dvakrát porodila, jedno mládě v roce 2015 a jedno v roce 2016, ale ani jedno se jí nepodařilo odchovat,“ sdělila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Dodala, že jelikož chovatelé do odchovů šelem i většiny dalších zvířat nijak nezasahují a nechávají vše na matce, nevěděli, co všechno, vyjma nezkušenosti, bylo příčinou neúspěchu. Později už lvice nikdy nezabřezla.

S věkem šance na úspěšnou reprodukci klesaly. Její partner postupně zestárl a před pěti lety byl i on v sedmnácti letech ze zdravotních důvodů utracen. O rok později získala ostravská zoo mladého samce ze Zoo Frankfurt v Německu. Spojení mladého samce se starší samicí se ale nepovedlo, především kvůli jeho nezkušenosti.

„Z důvodu socializace mladého samce, a jeho následnému zapojení do reprodukce, proběhla výměna samců s polskou Zoo Krakov, odkud byl přivezen starší samec. Ten se umí k samicím chovat, a jak již víme, je také plodný, byť prozatím po něm nejsou žádná mláďata,“ popisovala Nováková.

Zdravotní stav lvice se stále zhoršoval

U lvice se zdravotní stav zhoršoval od loňského roku. „Jednalo se především o dlouhotrvající zánět dělohy. Letos v únoru se její stav natolik zhoršil, že i přes dočasnou stabilizaci, bylo rozhodnuto o jejím utracení,“ upřesnila Nováková.

„V současné době jednají zoologové o dovozu mladé samice, což věříme, bude znamenat restart v chovu těchto šelem,“ doplnila mluvčí s tím, že všechny přesuny zvířat v rámci evropských zoologických zahrad řeší instituce s koordinátorem Evropského ex situ programu pro lvy indické.

V posledních letech se v rámci chovného programu narodilo v Evropě jen málo mláďat, navíc jich řada nepřežila, a proto byla přijata opatření, aby se reprodukce zvýšila co nejvíce.

V přírodě se tato majestátní kočkovitá šelma vyskytuje pouze na jediné lokalitě v Asii v počtu okolo 670 jedinců, takže udržení životaschopné záložní populace v lidské péči je nadmíru důležité. Evropské zoologické zahrady včetně ostravské proto usilují prostřednictvím záchovného programu o jeho záchranu před úplným vymizením z planety.

来源:https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-moravskoslezsky-kraj-ostravska-zoo-musela-utratit-samici-lva-indickeho-40511910


参考译文

奥斯特拉瓦动物园不得不对印度母狮实施安乐死

奥斯特拉瓦动物园传来了一个悲伤的消息。饲养员不得不对一只18岁的印度母狮实施安乐死。原因是它的高龄和日益恶化的健康状况。现在,动物园里只剩下一只12岁的雄狮,但动物园已经在商讨引进新的母狮。

对于动物园来说,饲养印度狮仍然是一个挑战。奥斯特拉瓦动物园自2005年开始饲养这种猫科动物,但至今未能成功繁殖出幼崽。这只被实施安乐死的母狮在动物园生活了长达14年。

“它于2011年从荷兰鹿特丹动物园引进,并与当时的雄狮配对。狮子们定期交配,母狮甚至两次产仔,一次在2015年,一次在2016年,但都没有成功抚养幼崽,”奥斯特拉瓦动物园发言人Šárka Nováková表示。

她补充说,由于饲养员不干预这些猫科动物及大多数其他动物的繁殖过程,一切都由母狮自行处理,因此除了缺乏经验外,他们不知道还有什么原因导致了失败。后来,这只母狮再也没有怀孕。

随着年龄的增长,成功繁殖的机会逐渐减少。它的伴侣也逐渐衰老,五年前,这只17岁的雄狮因健康原因被实施安乐死。一年后,奥斯特拉瓦动物园从德国法兰克福动物园引进了一只年轻的雄狮。然而,年轻的雄狮与年长的母狮配对并不成功,主要是由于雄狮缺乏经验。

“为了社会化年轻的雄狮并使其参与繁殖,我们与波兰克拉科夫动物园进行了雄狮交换,引进了一只年长的雄狮。这只雄狮知道如何与母狮相处,并且如我们所知,它也有生育能力,尽管目前还没有幼崽出生,”Nováková描述道。

母狮的健康状况持续恶化

自去年以来,母狮的健康状况一直在恶化。“主要是长期的子宫炎症。今年二月,它的状况恶化到即使经过暂时稳定,仍然决定对它实施安乐死,”Nováková详细说明。

“目前,动物园正在商讨引进一只年轻的母狮,我们相信这将意味着这些猫科动物的繁殖重新开始,”发言人补充说,所有欧洲动物园之间的动物转移都由欧洲印度狮异地保护计划的协调机构处理。

近年来,在繁殖计划中,欧洲只有少数幼崽出生,而且许多幼崽未能存活,因此已经采取措施尽可能提高繁殖率。

在自然界中,这种威严的猫科动物仅存在于亚洲的一个地区,数量约为670只,因此在人类照料下维持一个可行的后备种群至关重要。包括奥斯特拉瓦动物园在内的欧洲动物园正通过保护计划努力防止这种动物从地球上完全消失。