捷克语

Česko v názvu, majitel z ciziny. Které firmy jsou národní spíš jen podle jména

Česká spořitelna, ČMSS, Česká podnikatelská pojišťovna nebo třeba Česká rafinérská. Všechny tyto společnosti spojuje jeden charakteristický prvek. Ačkoliv se ve svém názvu odvolávají na český původ, jejich majetková vazba s Českem je už převážně minulostí. Většinu pohltily zahraniční korporace a třeba Českou námořní plavbu v minulosti pohřbil Viktor Kožený.

Řada firem vzniklých v tuzemsku před rokem 1989 se ve svém názvu odvolávala na Česko či Československo. Po sametové revoluci však tyto podniky, které do té doby vlastnil stát, prošly transformací a převzaly je převážně zahraniční firmy. Samotných názvů se ale změna vlastnické struktury často nedotkla, z pojítka k Česku se ovšem stal spíše jen marketing.

„U značek, které odkazují k Česku dlouhodobě, lze tuto skutečnost vnímat jako snahu vzbuzovat dojem stability, důvěryhodnosti a tradice. V některých případech jde také o historickou záležitost, například u vzniku České spořitelny v 19. století označoval název její místo působení,“ říká Petr Lesenský, majitel a jednatel agentury Lesensky.cz.

„U firem působících v současnosti i na zahraničních trzích pak můžeme odkazování k České republice vnímat jako snahu propojit produkt či službu s lokálním ukotvením a čitelně se tak vymezit vůči jiným subjektům. Příkladem může být Česká zbrojovka,“ dodává.

Ekonomové upozorňují také na jiné důvody, které s tímto fenoménem souvisejí. „Roli hrají mimo jiné i historické faktory, například transformace podniků, které původně vznikly jako české. Mnoho zahraničních vlastníků si zachovává název kvůli silnému povědomí o značce mezi zákazníky,“ říká Milan Bednář, ekonom Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.

Již zmíněná Česká spořitelna, jakožto největší banka v tuzemsku co do počtu klientů, byla skutečně česká jen do roku 2000. Následně ji ovládla rakouská skupina Erste Bank, které patří dodnes. Významná část společnosti Erste náleží institucionálním investorům, kde mají podíl hlavně rakouští akcionáři. Řadí se mezi ně i některé další rakouské spořitelny. S akciemi Erste se ale obchoduje i na vídeňské a pražské burze.

来源:https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cesko-firmy-nazev-marketing.A250218_133422_ekonomika_jla


参考译文

捷克之名,外国所有:哪些公司只是名义上的民族企业

捷克储蓄银行(Česká spořitelna)、捷克邮政保险公司(ČMSS)、捷克商业保险公司(Česká podnikatelská pojišťovna)以及捷克炼油厂(Česká rafinérská)等公司都有一个共同的特点。尽管它们的名字暗示着捷克血统,但其与捷克的财产联系已经成为过去。大多数公司被外国企业收购,而像捷克海运公司(Česká námořní plavba)这样的企业甚至曾被维克托·科泽尼(Viktor Kožený)埋葬。

许多成立于1989年之前的国内公司在其名称中提到了捷克或捷克斯洛伐克。然而,在“天鹅绒革命”后,这些原本国有的企业经历了转型,大多被外国公司接管。尽管所有权结构发生了变化,但许多企业仍然保留了原来的名称,与捷克的联系更多地成为一种营销手段。

“对于那些长期以捷克为名的品牌,这种行为可以被视为一种试图传递稳定、可信和传统的形象。在某些情况下,这也是历史原因,例如捷克储蓄银行在19世纪成立时,其名称表明了它的业务地点,”Lesensky.cz的所有者和董事彼得·莱森斯基(Petr Lesenský)表示。

“对于那些目前也在国际市场上运营的公司,提到捷克可以被视为试图将产品或服务与本地背景联系起来,从而在竞争对手中清晰地定位自己。捷克枪械厂(Česká zbrojovka)就是一个例子,”他补充道。

经济学家还指出了与此现象相关的其他原因。“历史因素也起到了作用,例如那些最初作为捷克企业成立的公司的转型。许多外国所有者保留了原来的名称,因为客户对这些品牌有强烈的认知,”布拉格经济大学国家经济学院的经济学家米兰·贝德纳日(Milan Bednář)说道。

前面提到的捷克储蓄银行作为客户数量最多的国内最大银行,仅在2000年之前是真正的捷克企业。之后,它被奥地利集团Erste Bank接管,至今仍由其所有。Erste Bank的大部分股权属于机构投资者,其中奥地利股东占主导地位。这包括一些其他奥地利储蓄银行。然而,Erste的股票也在维也纳和布拉格证券交易所交易。