捷克语

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti představená místopředsedkyní Komise Roxanou Minzatuovou by měla posílit schopnost EU předvídat a předcházet novým krizím a hrozbám a rychle na ně reagovat.

Pět let od začátku pandemie nemoci covid-19 a více než tři roky od ruské invaze na Ukrajinu chce Evropská unie ukázat, že zvládne krize, poznamenal k novému návrhu bruselský server Politico.

V souvislosti s rostoucími hrozbami hybridních útoků se návrh zaměřuje také na kybernetickou bezpečnost, včetně plánu na „evropský varovný systém kybernetické bezpečnosti“.

Strategie „přichází v době, kdy Evropská unie čelí stále složitějším krizím a výzvám, které nelze ignorovat, od rostoucího geopolitického napětí a konfliktů, hybridních a kybernetických bezpečnostních hrozeb, manipulace a vměšování ze zahraničí až po klimatické změny a přírodní katastrofy“, stojí v tiskové zprávě.

„Evropská unie musí být připravena chránit své občany,“ dodává unijní exekutiva. Jde o ochranu nejen obyvatel a jejich bezpečnosti, ale i fungování Unie, tedy nemocnic, škol či vnitřního trhu.

„Nové skutečnosti vyžadují novou úroveň připravenosti v Evropě. Naši občané, naše členské státy a naše podniky potřebují správné nástroje, aby mohly jednat, aby zabránily krizím a rychle reagovaly, když dojde ke katastrofě,“ okomentovala strategii šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Rodiny žijící v záplavových oblastech by měly vědět, co dělat, když voda stoupne. Systémy včasného varování mohou zabránit tomu, aby regiony zasažené lesními požáry ztratily drahocenný čas,“ dodala s tím, že EU je připravena „podpořit členské státy a důvěryhodné partnery v sousedství při záchraně životů a živobytí“.

Strategie uvádí třicet klíčových kroků a podrobný plán, jak je splnit. Zaměřuje se například na zlepšení systémů včasného varování, posílení fungování střediska rychlé reakce ERCC, které koordinuje pomoc při pandemiích i jiných krizích, zajištění kontinuity základních služeb, jako je zdravotní péče a pitná voda, ale i posílení připravenosti populace.

To znamená mimo jiné zvýšení povědomí obyvatelstva o hrozbách a rizicích, která se mohou objevit. Riziky mohou být přírodní katastrofy, jako jsou povodně, lesní požáry, zemětřesení a extrémní povětrnostní jevy způsobené změnou klimatu, dále katastrofy způsobené lidmi, jako jsou průmyslové havárie, technologické poruchy a pandemie.

Mezi další rizika Komise řadí hybridní hrozby, tedy kybernetické útoky, dezinformační kampaně, vměšování ze zahraničí a sabotáže kritické infrastruktury, a rovněž geopolitické krize, tedy ozbrojené konflikty, včetně možné ozbrojené agrese proti členským státům.

Podle Minzatuové nestačí pouze „reagovat na potenciální rizika a hrozby, ale Evropané musí změnit svůj přístup“. „Musíme být lépe připraveni, mít účinnější soubor nástrojů, jak reagovat na určité typy hrozeb,“ řekla. Zdůraznila i důležitost identifikování dezinformací. Ty označila za jedno z hlavních rizik. „Musíme být proaktivní a úzce spolupracovat mezi členskými státy,“ dodala.

Eurokomisařka pro krizové řízení Hadja Lahbibová označila novou strategii za „konkrétní, zacílenou a operativní“. „Zapojujeme všechny: vlády, komunity, občany i dobrovolníky. Musíme přejít do ofenzivy, odhalovat hrozby dříve,“ poznamenala s tím, že se při vytváření strategie inspirovali některými členskými i partnerskými státy. Konkrétně zmínila příručku přežití ze Švédska.

V souvislosti s potřebnými zásobami na 72 hodin upřesnila, že by mělo jít o vodu, potraviny, zejména konzervované, světlo, hygienické potřeby a dlouhovlnné rádio, aby člověk mohl získávat informace. „Informovala jsem se i na Ukrajině. Tam mají aplikace, které řeknou, zda se blíží dron či raketa a jestli se mají lidé okamžitě schovat do krytů či jen pod stůl. Existuje hodně věcí, o kterých se můžeme poučit od našich partnerů,“ dodala.

来源:https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/eu-evropska-komise-strategie-hrozby-obyvatele-zasoby-potravin.A250326_124032_zahranicni_kha


参考译文

欧盟新战略呼吁民众储备72小时应急食品

欧盟委员会周三发布的新战略建议,欧盟公民应储备至少可维持72小时生存的应急食品。这项由欧盟委员会副主席罗克萨娜·明扎图提出的”危机准备战略”,旨在增强欧盟预测、预防新危机与威胁并快速响应的能力。

布鲁塞尔媒体Politico指出,在新冠疫情爆发五年、俄罗斯入侵乌克兰逾三年之际,欧盟试图通过该提案展现其危机应对能力。鉴于混合攻击威胁加剧,提案还聚焦网络安全领域,包括建立”欧洲网络安全预警系统”的规划。

新闻稿强调:”该战略出台之际,欧盟正面临日益复杂的危机与挑战——从地缘政治紧张局势升级、冲突、混合型及网络安全威胁、境外操纵干预,到气候变化与自然灾害,这些问题不容忽视。”欧盟执行机构补充道:”欧盟必须准备好保护其公民”,这不仅涉及居民人身安全,还包括联盟机构(如医院、学校)及内部市场的正常运转。

欧盟委员会主席乌尔苏拉·冯德莱恩表示:”新形势要求欧洲提升准备等级。我们的公民、成员国和企业需要正确工具来采取行动,预防危机并在灾难发生时快速响应。””洪涝区家庭应知晓水位上涨时的应对措施,早期预警系统能帮助林火受灾地区争取宝贵时间。”她同时承诺欧盟将”支持成员国与周边可信伙伴挽救生命与生计”。

该战略列出三十项关键措施及详细实施计划,重点包括:完善预警系统、强化疫情等危机中协调救援的应急响应中心(ERCC)运作、保障医疗与饮用水等基本服务连续性、提升民众应急意识。风险类型涵盖气候变化引发的洪水/林火/地震/极端天气等自然灾害,工业事故/技术故障/疫情等人为灾难,网络攻击/虚假信息/境外干预/关键基础设施破坏等混合威胁,以及针对成员国的武装冲突等地缘政治危机。

明扎图强调:”仅应对潜在风险不够,欧洲人必须转变思维。我们需要更充分的准备、更有效的应对工具包。”她特别指出识别虚假信息的重要性,称其为主要风险之一,要求”采取前瞻行动并加强成员国间协作”。

欧盟危机管理专员哈吉亚·拉希布评价该战略”具体、精准、可操作”:”我们动员政府、社区、公民与志愿者共同参与。必须转守为攻,提前识别威胁。”她透露制定过程中借鉴了瑞典等国的生存手册。

关于72小时应急物资,拉希布详细说明应包含水、罐头类食品、照明设备、卫生用品及可接收信息的长波收音机。”我在乌克兰调研时发现,当地应用程序能预警无人机或导弹袭击,指导民众立即进入掩体或躲到桌下。合作伙伴的许多经验值得学习。”她补充道。