(注:音频为机器生成,仅供参考)
Velkou část dne stráví papírováním a zajišťováním provozu. Na zhodnocení výuky, komunikaci s učiteli, žáky, jejich rodinami a rozvoj školy nezbývá čas. Tak svoje působení ve funkci podle průzkumu vnímají skoro tři čtvrtiny ředitelů základních a středních škol. Kromě snížení byrokracie by také uvítali větší zájem zřizovatelů o školy, skoro polovina z nich necítí ze strany měst a obcí podporu.
Studii, která hodnotila zkušenosti ředitelů ve funkci, si nechala zpracovat nezisková organizace Učitel naživo ve spolupráci s analytiky agentury STEM. Podle studie je pro absolutní většinu ředitelů nejdůležitější naplňovat vlastní vizi školy a pracovat na rozvoji vztahů v pedagogickém sboru i školy vůči žákům a opačně. Chtějí také co nejvíc zvyšovat kvalitu výuky.
Prostor pro to ale nemají. „Výsledky ukazují, že ředitelky a ředitelé rozumí, že pedagogický leadership by měl být prioritou, nemají ale prostor se mu dostatečně věnovat. Překážkou je nedostatek podpory a času pro osobní rozvoj. Zároveň se často cítí přetíženi administrativou a každodenní starostí o provoz školy,“ potvrdil autor studie a vedoucí evaluace organizace Učitel naživo Timotej Jurčo.
Dotázaní ředitelé uvedli, že administrativa a provozní záležitosti jim seberou v průměru až čtvrtinu pracovní doby. Více než 72 procent ředitelů a ředitelek to vnímá jako zátěž a čas, který by raději věnovali jiným činnostem.
Samé papírování
Vysoká administrativní zátěž je problém, na který upozorňují ředitelé škol dlouhodobě. „Školy jsou součástí centralizované školské soustavy, která od nich vyžaduje desítky výkazů, dotazníků a tabulek, vedení spisové služby, archivu, agendy správních řízení, účetnictví, směrnic, zápisů z porad a jednání a podobně. Agendu vedeme nezřídka duálně – tedy papírově a pak to vytisknout, orazítkovat a podepsat, naskenovat a poslat na správní úřad. A založit do šanonu,“ popsal ředitel základní školy Fostra Elementary Jan Voda.
Už v minulosti na to upozornila řada další průzkumů. „Podle našeho průzkumu mezi pěti sty řediteli škol považuje přes 95 procent z nich právě byrokracii a administrativu za problém,“ shrnul ředitel společnosti GTS Alive Radek Schich. Firma vydává známé průkazy ISIC.
Podle studie organizace Učitel naživo vnímají ředitelé ještě jednu výraznou překážku. A to je pocit, že nemají v zádech žádnou oporu od zřizovatelů. Týká se to nejvíc základních škol. „Až 43 procent ředitelů základních škol uvádí, že jejich zřizovatele vzdělávání v oblasti pedagogického vedení nezajímá, pouze 41 procent zřizovatelů ZŠ jej podporuje a poskytuje na něj finanční prostředky,“ doplnil Jurčo.
Ministerstvo chce ředitele podpořit
Ministerstvo školství problémy ředitelů vnímá, náprava podle něj spočívá v digitalizaci procesů a podpoře ředitelů škol z dalších stran. „Jedním z možných řešení zejména pro malé školy je také zřizování škol ze strany společenství obcí – dobrovolných svazků obcí, což vede k efektivnějšímu sdílení administrativních a provozních úkolů mezi více školami a jejich lepšímu řízení,“ vysvětlila pro Deník mluvčí resortu Veronika Lucká Loosová.
Situaci ředitelů se snaží zlepšit i Národní pedagogický institut. Ten připravil program Lídr školy, přípravné vzdělávání pro ředitele. Běží od září 2022 a proškolil už více sedmdesát ředitelů. „Lídr školy je studium, které je rozšířeno a zaměřeno na kompetence potřebné pro pedagogický leadership, tedy například práce s vizí školy, motivace a vedení lidí, vytváření kultury podporující učení, evaluace a plánování vzdělávání a podobně,“ shrnula pro Deník projektová manažerka programu Lídr školy Tereza Halouzková. O studium mají ředitelé zájem stále více. Loni v září se do studia, které skončí v červnu 2026, přihlásilo dalších sedm desítek uchazečů.
Ministerstvo školství plánuje na přelomu dubna a května 2025 podepsat s platformami ředitelů škol memorandum o spolupráci. „Memorandum se zaměřuje na vytvoření efektivního systému podpory pro ředitele škol v České republice. Prakticky to znamená zajištění profesionálního růstu ředitelů prostřednictvím mentoringu, školení a profesních komunit a zkvalitnění počátečního vzdělávání, kterým nyní ředitelé prochází. Cílem je posílení role ředitelů škol jako pedagogických lídrů a snížení administrativní zátěže. Memorandum zavádí koordinovanou spolupráci mezi ministerstvem, Českou školní inspekcí a dalšími institucemi, aby byla opatření efektivní a dlouhodobě udržitelná,“ doplnila mluvčí ministerstva.
参考译文
学校面临的问题:无暇顾及发展,校长们被行政工作和冷漠态度压垮
他们大部分时间都花在文书工作和确保学校运营上。几乎没有时间评估教学质量、与教师沟通、与学生及其家庭交流以及推动学校发展。根据一项调查,近四分之三的中小学校长这样看待自己的工作。除了减少官僚主义外,他们还希望学校举办方对学校表现出更大的兴趣,近一半的校长感觉不到来自市镇的支持。
这项评估校长工作经验的调研由非营利组织”活教师”(Učitel naživo)与STEM分析机构合作完成。调研显示,对绝大多数校长来说,最重要的是实现学校的自身愿景,并致力于发展教师团队内部以及学校与学生之间的双向关系。他们还希望尽可能提高教学质量。
但他们没有这样的空间。”结果表明,校长们明白教学领导力应该是优先事项,但他们没有足够的时间来充分关注这一点。缺乏支持和个人发展的时间是障碍。同时,他们经常感到被行政工作和日常学校运营事务压得喘不过气,”该研究的作者、”活教师”组织评估负责人Timotej Jurčo证实道。
受访校长表示,行政和运营事务平均占用了他们高达四分之一的工作时间。超过72%的校长认为这是一种负担,他们更愿意将这些时间用于其他活动。
全是文书工作
高行政负担是校长们长期指出的问题。”学校是集中教育体系的一部分,该体系要求学校提供数十份报告、问卷和表格,管理文件服务、档案、行政程序议程、会计、指令、会议记录等。我们经常需要双重处理议程——即纸质处理,然后打印、盖章和签名,扫描并发送给行政办公室。然后归档,”Fostra Elementary小学校长Jan Voda描述道。
过去已有许多其他调查指出了这一点。”根据我们对500名校长的调查,超过95%的校长认为官僚主义和行政工作是一个问题,”GTS Alive公司总监Radek Schich总结道。该公司发行著名的ISIC卡。
根据”活教师”组织的研究,校长们还感受到了另一个明显的障碍。那就是他们感觉不到来自举办方的任何支持。这主要涉及小学。”高达43%的小学校长表示,他们的举办方对教学领导力方面的教育不感兴趣,只有41%的小学举办方支持并提供资金,”Jurčo补充道。
教育部希望支持校长
教育部意识到了校长们的问题,根据该部的说法,解决办法在于流程数字化和从其他方面支持校长。”特别是对小学校来说,一个可能的解决方案是由市镇共同体——市镇自愿联盟——来举办学校,这可以更有效地在多个学校之间共享行政和运营任务,并更好地管理它们,”该部发言人Veronika Lucká Loosová向《日报》解释道。
国家教育研究所也在努力改善校长的处境。该所准备了”学校领导者”项目,这是为校长提供的预备教育。该项目自2022年9月开始运行,已经培训了70多名校长。”‘学校领导者’是一个扩展并专注于教学领导力所需能力的研究项目,例如学校愿景工作、人员激励和领导、创建支持学习的文化、教育评估和规划等,””
“学校领导者”项目经理Tereza Halouzková向《日报》总结道。校长们对这一研究的兴趣越来越大。去年9月,又有70名申请者报名参加了这项将于2026年6月结束的研究。
教育部计划在2025年4月底至5月初与校长平台签署合作备忘录。”备忘录的重点是为捷克共和国的校长创建一个有效的支持系统。实际上,这意味着通过指导、培训和专业社区确保校长的专业成长,并提高校长目前接受的初始教育质量。目标是加强校长作为教学领导者的角色,并减少行政负担。备忘录引入了教育部、捷克学校检查机构和其他机构之间的协调合作,以确保措施有效且长期可持续,”教育部发言人补充道。
(注:译文为机器生成,仅供参考)