塞尔维亚语

Zašto se neke žene kaju što su rodile decu? Mama sve raskrinkala i otkrila pravi razlog

Jedna mama otvoreno je pisala o tome zašto se neke žene kaju što su rodile decu – razlog nije sebičluk, kao što mnogi prvo pomisle.

Uloga majke jeste jedna od najlepših na svetu, ali ruku na srce, i veoma je teška. Žene prolaze kroz trudnoću i brojne promene, psihičke i fizičke, zatim kroz porođaj, a onda sledi odgajanje mališana.

Neke mame nakon rođenja deteta se suočavaju i sa postporođajnom depresijom koja im sve dodatno otežava, ali same ili uz pomoć bliskih ljudi i stručnjaka i to uspevaju da ostave iza sebe. Suočene sa brojnim roditeljskim dilemama, nekako se nadaju da će sve biti lakše kako deca rastu, ali kako za kidspot.com.au piše mama Džindžer Gorman – ne postaje.

“Volim svoju decu iskreno, ali ne volim majčinstvo. Teško je svaki dan. Mislila sam da će se mentalna iscrpljenost smanjivati kako deca rastu, ali nije tako. Nedavno sam priznala prijatlejici koja ima stariju decu da ’nisam spremna da budem majka 14-godišnje devojčice’. Ona se nasmejala i odgovorila mi: ’Da. Ništa ne može da te pripremi za ovo. Deca postaju veća, a i njihovi problemi postaju veći”.

Džindžer podseća da kada su deca mala, roditelji brinu o stvarima poput hranjenja i nicanja zubića, a kako odrastaju, suočavaju se sa drugim, ozbiljnijim “pretnjama” poput samopovređivanja, suicidnih misli, zloupotrebe droga, vršnjačkog nasilja… Ona ističe da je sve više mladih koji imaju mentalne probleme, naročito nakon kovida.

Pored toga što se suočavaju sa brojnim dilemama, ova novinarka i mama ističe da je problem što društvo zapravo i ne dozvoljava ženama da kažu koliko je roditeljstvo teško ili čak da u njemu ne uživaju.

Zašto je ženama teško majčinstvo

Ona postavlja jednostavno pitanje – ako je potrebno da žene rađaju decu, zašto im se onda sve u vezi sa odgajanjem dece otežava?

U svom tekstu pominje i influenserku Pejdž Tarner, inače majku četvoro dece, koja je nedavno ukazala na licemerje društva u kojem se žene ohrabruju da rađaju decu, ali im se ne daje ni osnovna podrška. Posebno je ukazala na to da majke nemaju fleksibilno radno vreme ili neke druge pogodnosti na poslu.

“Rodi još dece, ali ne očekuj pomoć u njihovom odgajanju. Ti si ovo želela. Rodi još dece, ali nemoj da se žališ. Ti si ovo izabrala. Rodi još dece, ali kada ih rodiš, prepuštena si sama sebi”, rekla je Pejdž.

Džindžer se nadovezuje navodeći da je lako osuđivati žene koje se kaju što su rodile decu, ali da je zapravo pravi problem u tome što ih je društvo izneverilo. “Da li bi se one pokajale što su rodile decu kada se ne bi suočavale sa toliko izazova?”, pita ona.

Ova majka navodi i da veliku ulogu u svemu tome ima nejednakost polova, usled koje je briga o kući i porodici i dalje u najvećoj meri na ženama – a uz to je većina njih ima i posao.

Na kraju, poručuje da, da bi žene rađale decu bez kajanja, potrebna im je podrška društva, a ne da budu prepuštene same sebi.

来源:https://yumama.mondo.rs/porodica/zivot-porodice/a55328/zasto-se-neke-majke-kaju-sto-su-rodile-decu.html


参考译文

为何有些女性会后悔生育?一位母亲揭露真实原因

一位母亲坦诚撰文,剖析部分女性后悔生育的深层原因——这并非如许多人第一反应认为的自私,而是有着更复杂的社会根源。

母亲的角色堪称世间最美好,但平心而论,这也是一份异常艰辛的使命。女性需要经历妊娠期的身心巨变,承受分娩之痛,继而开启漫长的育儿征程。有些母亲在产后还面临抑郁症的困扰,虽然最终能凭借自身毅力或亲友专家的帮助走出阴霾,但育儿过程中的重重困境始终如影随形。

育儿博主金杰·戈尔曼在kidspot.com.au上坦言:”我真心爱我的孩子们,但我并不享受为人母的状态。每天的育儿生活都很艰难。我曾以为随着孩子长大,精神压力会逐渐减轻,但现实恰恰相反。”她向一位养育青春期子女的朋友倾诉”还没准备好成为14岁少女的母亲”时,对方苦笑着回应:”确实如此。没有什么能真正让你做好准备。孩子越大,他们面临的问题也越严重。”

金杰指出,当子女年幼时,父母操心的是喂养、出牙等基础问题;而随着孩子成长,自我伤害、自杀倾向、药物滥用、校园暴力等更严峻的挑战接踵而至。她特别强调,新冠疫情后青少年心理问题呈现激增趋势。

这位身兼记者与母亲双重身份的女性犀利指出:社会实质上不允许女性公开谈论育儿的艰辛,甚至剥夺她们坦言”不享受育儿过程”的权利。

母职困境的社会根源

她抛出一个直击本质的问题——既然社会需要女性生育后代,为何又在育儿环节设置重重障碍?

文中援引四孩母亲、网络红人佩吉·特纳的观点,揭露了社会的虚伪性:一方面鼓励生育,另一方面却连最基本的支持都不提供。佩吉特别指出职场母亲缺乏弹性工作时间等基本保障:”社会不断催促’多生几个’,却不愿提供育儿支持;强调’这是你自己的选择’,却禁止母亲抱怨;鼓励生育,却在孩子出生后让母亲孤立无援。”

金杰进一步分析道,轻易指责后悔生育的女性很简单,但真正的症结在于社会机制的失灵。”如果不必面对如此多的系统性困境,她们还会后悔吗?”她反问道。

这位母亲指出,性别不平等是问题的核心——家庭责任仍不成比例地压在女性肩上,而多数母亲同时还背负着职场压力。文末她强调:要让女性无怨无悔地生育,必须建立完善的社会支持体系,而非让母亲们独自负重前行。