塞尔维亚语

Преминуо папа Фрања

Ватикан је у видео-саопштењу објавио да је папа Фрања преминуо у 88. години живота, јавља Ројтерс.

Аргентински кардинал Хорхе Марио Бергољо изабран је за поглавара Римокатоличке цркве 13. марта 2013. године

Ватикан је у видео-саопштењу објавио да је папа Фрања преминуо у 88. години живота.

Папа Фрања је почетком месеца оболео од акутног бронхитиса због којег је 14. фебруара смештен у болницу у Риму.

Детаљније саопштење о смрти папе Фрање објавио је кардинал Кевин Фарел саопштио је да је папа Фрања преминуо јутрос у 7.35 часова.

– Најдража браћо и сестре, са дубоком тугом морам да објавим смрт нашег Светог оца Фрање. У 7.35 часова јутрос, бискуп Рима, Фрања, вратио се дому Очевом. Цео његов живот био је посвећен служби Богу и његовој Цркви. Учио нас је да живимо по вредностима Јеванђеља, са вером, храброшћу и љубављу према свима, нарочито према најсиромашнијима и скрајнутима. Са неизмерном захвалношћу према његовом примеру као правом ученику Господа Исуса, ми предајемо душу папе Фрање бескрајној, милостивој љубави једног Бога – изјавио је Фарел.

Папа Фрања је био први латиноамерички поглавар Римокатоличке цркве. Патио је од различитих болести током свог 12-годишњег папинства. Првобитно је лечен од бронхитиса, а затим му је дијагностикована двострана упала плућа. Ватикан је 21. марта известио да папа полако враћа снагу, али да ће морати да обнови говорне способности након терапије кисеоником. Папа је 23. марта отпуштен из болнице, након чега се опорављао у својој одабраној резиденцији. Ове године папа није присуствовао ускршњим службама у Ватикану. Службе је предводило неколико кардинала.

Аргентински кардинал Хорхе Марио Бергољо изабран је за поглавара Римокатоличке цркве 13. марта 2013. године, а одабрао је име Франциско, односно Фрања у част Светог Фрање Асишког, оснивача фрањевачког реда, зато што се светац нарочито бринуо за добробит сиромашних. До избора за 266. понтифа био је надбискуп Буенос Ајреса, а први је папа још од осмог века да није Европљанин и први са Јужне хемисфере и из редова језуита.

Бергољо је био инспирисан да се придружи језуитима 1958. године након опоравка од тешке болести. Боловао је тада од тешке респираторне инфекције због које му је уклоњен део плућног крила. Касније се присећао да му је медицинска сестра спасила живот, одлучивши да удвостручи дозу лекова које је примао.

Папа Фрања је био син италијанских имиграната, радника на железници. Рођен је 17. децембра 1936. године, а надбискуп Буенос Ајреса био је од 1998. године. На положај кардинала уздигнут је три године касније.

Како се наводи, важио је за скромног човека, посвећеног социјалној правди, често је аутобусом ишао на посао, сам себи кувао и редовно посећивао сиромашне четврти у близини аргентинског главног града. Течно је говорио шпански, италијански и немачки језик. Током свог понтификата, залагао се за реформе унутар Цркве и наглашавао важност милосрђа и бриге за сиромашне.

Фрања се истицао и по међународној видљивости као папе и посвећености међурелигијском дијалогу. Имао је толерантан став према члановима ЛГБТ+ заједнице и био велики критичар необузданог капитализма, конзумеризма и претераног развоја. Залагао се за борбу против климатских промена, за универзално укидање смртне казне називајући је суштинским злом. Папа Фрања је критиковао пораст десничарског популизма, позивао на декриминализацију хомосексуализма, помогао је да се обнове потпуни дипломатски односи између САД и Кубе, преговарао о споразуму са Кином како би се дефинисао колики утицај тамошња Комунистичка партија има у именовању кинеских бискупа.

Како је имао мање формалан приступ папству од својих претходника, боравио је у пансиону Свете Марте уместо у Апостолској палати, званичној резиденцији поглавара Римокатоличке цркве.

Упркос неколико здравствених изазова, укључујући операцију дебелог црева 2021. године и киле 2023. године, као и повреду десне надлактице након пада у својој резиденцији у јануару 2025. године, папа Фрања је у својој аутобиографији изјавио да је здрав и да не планира да се повуче са места поглавара Римокатоличке цркве.

来源:https://www.politika.rs/scc/clanak/673936/preminuo-papa-franja


参考译文

教宗方济各逝世

梵蒂冈通过视频声明宣布,教宗方济各以88岁高龄安息主怀。

教宗方济各本月初因急性支气管炎发作,于2月14日入住罗马医院。

枢机凯文·法雷尔就教宗方济各逝世发布详细声明称,教宗于今晨7时35分蒙主恩召。

“亲爱的兄弟姐妹们,我怀着深切悲痛宣布我们的圣父方济各离世。今晨7时35分,罗马主教方济各回归天父怀抱。他毕生奉献于侍奉上帝及其教会,教导我们以福音价值观生活,秉持信仰、勇气与普世之爱,尤其关爱最贫困弱势群体。我们怀着无限感恩,将教宗方济各的灵魂托付于天主无限的慈悲之爱——这位主耶稣的真正门徒的典范将永世长存。”法雷尔枢机表示。

教宗方济各是首位来自拉丁美洲的罗马天主教会领袖。在12年任期内,他长期受多种疾病困扰。最初因支气管炎接受治疗,后确诊双侧肺炎。梵蒂冈3月21日通报称教宗体力正逐步恢复,但需通过氧疗重建语言能力。3月23日出院后,教宗在选定住所继续休养。今年复活节期间,教宗缺席梵蒂冈仪式,改由数位枢机主持。

阿根廷枢机豪尔赫·马里奥·贝尔格里奥于2013年3月13日当选第266任教宗,择名方济各以纪念特别关怀贫苦大众的亚西西圣方济各(方济会创始人)。此前他任布宜诺斯艾利斯大主教,成为八世纪以来首位非欧洲出身教宗,亦是首位来自南半球及耶稣会的教宗。

1958年,贝尔格里奥经历重病痊愈后受感召加入耶稣会。当时他因严重呼吸道感染切除部分肺叶,后忆述是护士果断加倍用药剂量挽救了他的生命。

教宗方济各出身意大利移民铁路工人家庭,1936年12月17日出生,1998年起任布宜诺斯艾利斯大主教,三年后擢升枢机。他以谦逊品格和社会公义精神著称,常乘公交办公、自烹饮食,定期探访首都周边的贫民区,精通西班牙语、意大利语和德语。任期内力推教会改革,强调慈悲精神与扶贫济困。

方济各在国际舞台展现卓越影响力,致力于跨宗教对话,对LGBTQ+群体持包容态度,严厉批判无度资本主义、消费主义与过度开发。他倡导应对气候变化,呼吁全球废除死刑称其本质邪恶,批评右翼民粹主义抬头,推动同性恋去罪化,促成美古外交关系全面恢复,并与中国达成主教任命协议。

相较于前任们,方济各采取更简朴的牧职方式,选择居住圣玛尔塔之家而非宗座宫。尽管经历2021年结肠手术、2023年疝气治疗及2025年1月在住所摔伤右臂等健康挑战,他在自传中表示健康状况良好,无退位计划。